Kolejne spotkanie dla wyróżniających się studentów z Rosji, Białorusi i Ukrainy miało miejsce na Uniwersytecie Warszawskim w niedzielę 20 listopada.

Dzięki uprzejmości Samorządu Studenckiego UW członkowie Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” reprezentowani przez Mateusza Stępnia, Emila Jarocha i Aleksandra Arabadźića przeprowadzili dwuczęściowy panel dyskusyjny.

W pierwszej części Aleksander Arabadźić – były członek Zarządu Samorządu Studentów UW zaprezentował jak może wyglądać demokracja i odpowiedzialność obywatelska w okresie studiów w największej uczelni w Polsce. Przedstawione zostały reguły funkcjonowania organów samorządu, zasady finansowania działalności studenckiej. Szeroko komentowano aktywność kulturalno-naukową studentów na przykładzie Uniwersytetu Warszawskiego.

W drugiej części Mateusz Stępień i Emil Jaroch przedstawili jak wygląda aktywność „Młodych Demokratów” w Warszawie. Zaprezentowane zostały przykładowe projekty takie jak „Akademia Samorządowa” czy skoordynowana akcja zbierania podpisów pod projektem zmiany o dochodach jednostek samorządu terytorialnego czyli tzw. „janosikowym”. W trakcie dyskusji omówiono również różnego rodzaju happeningi i kwestie współpracy z Platformą Obywatelską na szczeblu lokalnym.

Po panelu oprowadzono gości po zabytkowym, neoklasycystycznym kampusie uczelni ze szczególnym naciskiem na budynek Samorządu Studentów znajdujący się na małym dziedzińcu UW, budynek Starej Biblioteki Uniwersyteckiej i najbardziej okazałe założenie czyli Pałac Kazimierzowski wraz z ogrodem.

A. Arabadźić