24 września br. w siedzibie Fundacji Konrada Adenauera, odbyła się debata ekspercka dotyczącą możliwych scenariuszy po wyborach do Bundestagu.

Na spotkaniu byli obecni m.in.: dr Agnieszka Łada, poseł na Sejm RP i zarazem Przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej Marek Krząkała oraz gospodarz spotkania dr. Christianem Schmitzem, dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce. Rolę moderatora zgodził się przyjąć pan Rafał Woś, Dziennik Gazeta Prawna.


Podczas spotkania pan poseł Marek Krząkała skłaniał się ku wizji wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD, zauważając iż doświadczenia wskazują na to, że koalicja z 2005-2009 była dużo łatwiejsza niż ostatnia współpraca z FPD. Jednakże wielka koalicja może być gorzej przyjęta przez CSU, ponieważ w takim wypadku będzie ona najmniejszą partią, a jej bawarski głos może być często zagłuszany.

Pani dr Agnieszka Łada również przystawała przy pomyśle wielkiej koalicji, wykluczając możliwość rządów mniejszościowych – „Mniejszość rządowa nie jest rozwiązaniem dobrym, ponieważ Niemcy nie mogą sobie pozwolić na świecenie takim przykładem w dobie kryzysy europejskiego”. Pomysł ponownych wyborów, również został odrzucony przez większość głosów w dyskusji.

 

Dużą ciekawostką wyborów do Bundestagu była nowopowstała, eurosceptyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), która prawie przekroczyła próg wyborczy. Dr Ch. Schmitz podkreślał, że AfD może stać się poważnym zagrożeniem dla Kanclerz Niemiec w wyborach do Europarlamentu, ponieważ tematy europejskie są kluczem ich programu wyborczego. Partia ta zrzesza nie tylko prawicę, ale i wszystkie strony politycznego elektoratu. Dużą szansą jest również to, że próg wyborczy w majowych wyborach to tylko 3 %, a nie 5.

 

Dyskusja zorganizowana przez Fundację Konrada Adenauera, była niezwykle ciekawa, pozwalająca spojrzeć szerokokątnie na całą politykę Niemiec, tak ważną z punktu widzenia polskiego interesu. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie!